"Czasodzieje. Klucz czasu" - Natalia Sherba
Miszmasz fantastyczny | Na miotle z recenzją

Czas jest po naszej stronie! „Klucz czasu” – recenzja pierwszego tomu cyklu „Czasodzieje”

1 stycznia 2017

Kim są chronomagowie, dlaczego warto jeździć na smukłorogu i czym się różni zegarmistrz od czasomajstra? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w pierwszym tomie cyklu Czasodzieje – fantastycznym uniwersum, pełnym wróżek, mechanizmów zegarowych i magów, władających Czasem.

Ten, kto zna sekrety czasu, może łatwo kierować czyimś losem.

Tę intrygującą myśl odkrywa przed czytelnikami Natalia Sherba, autorka Klucza czasu, pierwszej części serii fantasy Czasodzieje. Pisarka stworzyła historię, która zawojowała serca czytelników w Rosji, Ukrainie i Czechach. Jak pisałam już wcześniej, wywróciła też do góry nogami całe moje życie.

O czym są Czasodzieje?

Natalia Sherba - "Czasodzieje. Klucz czasu". Fot. Hanna Kalenik
Natalia Sherba – „Czasodzieje. Klucz czasu”. Fot. Hanna Kalenik

 

Jak można się domyślić, Czasodzieje to magiczna opowieść o czasie. W książce przeplatają się dwie główne linie tematyczne – przygody dziewczynki Wasylisy, która przypadkowo trafia na tajemniczą Eflarę i wraz z przyjaciółmi próbuje odnaleźć swoje miejsce w magicznym świecie oraz wątek dotyczący zderzenia dwóch planet, któremu próbują zapobiec młodzi bohaterowie.

W odległej przeszłości chronomagowie – magowie, władający czasem – stworzyli dla siebie nową planetę Eflarę i oddzielili ją od Ziemi przy pomocy Rozdarcia Czasu. Jednak zgodnie z prawami przyrody rozdarcie to stopniowo się zmniejsza i jeden ze światów wkrótce pochłonie drugi:

– Co tak naprawdę cię niepokoi, Eleno?
– To, co wszystkich. Przyciąganie dwóch światów – w jej głosie zabrzmiały nuty zdenerwowania.
– Przyciąganie? – Norton wyprostował się gwałtownie – chciałaś powiedzieć pochłonięcie. Nazywajmy rzeczy po imieniu, Eleno: jeden świat przesłoni drugi. Rozdarcie Czasu, tak bezmyślnie stworzone przez starożytnych czasodziejów, aby podzielić Ziemię na dwie równe części, gwałtownie się kurczy. Jednakże Czas dąży do równowagi, dlatego też jeden świat zginie. Zniknie, rozpłynie się w pustce. Obróci się w pył. Ludzie, miasta i lasy, morza i oceany… a przede wszystkim cała wiedza, nagromadzona przez tysiąclecia – wszystko to przestanie istnieć, jak gdyby nigdy nie istniało. Świat-cień przeminie na wieki, zaginie w bezczasie. Pozostanie ta Ziemia, która jest prawdziwa. Ciekawe, która planeta okaże się silniejsza – Eflara czy Ostała?

Natalia Sherba, Czasodzieje. Klucz czasu, tłum. Agnieszka Papaj-Żołyńska 

 

W sam środek tych wydarzeń trafia główna bohaterka powieści, Wasylisa Ogniewa. Dziewczynka uczy się w szkole, chodzi na zajęcia z gimnastyki, a wolny czas spędza w towarzystwie Loszki, swojego jedynego przyjaciela. Na co dzień mieszka z babcią. Matka porzuciła Wasylisę zaraz po urodzeniu, natomiast ojciec przebywa gdzieś bardzo daleko i w żaden sposob nie daje o sobie znać. Aż pewnego dnia, ni stąd ni zowąd, w życiu bohaterki pojawia się Norton Ogniew i zabiera córkę do siebie. Tak oto dziewczynka rozpoczyna pełną niesamowitych wydarzeń podróż w czasie i przestrzeni, a czytelnicy mogą obserwować jej zmagania z nową rzeczywistością oraz z własnymi lękami i słabościami.

Kim są bohaterowie Czasodziejów i do kogo skierowana jest seria?

"Czasodzieje. Klucz czasu" - Natalia Sherba
„Czasodzieje. Klucz czasu” – Natalia Sherba

Pierwszy tom fantastycznej sagi Natalii Sherby Czasodzieje. Klucz czasu to powieść przygodowa dla dzieci, w której odnajdziemy podróże w czasie, magię, tajemnice, niebezpieczne intrygi i pierwsze, nieśmiałe przejawy uczuć. Autorka po mistrzowsku kreuje fabułę. Realność i fantastyka przeplatają się do tego stopnia, że czytelnik zagłębia się w feeryczny, magiczny świat czasodziejów i wróżek, zapominając, że ma do czynienia z bajką.

Autorka Klucza czasu prezentuje nam galerię nietuzinkowych postaci. Podczas swojej wyprawy Wasylisa spotyka adepta fachu zegarowego Nicka oraz jego przyjaciela, bezczelnego czasodzeja Fesza. W podróży towarzyszy im również wesoła, aczkolwiek bardzo tajemnicza wróżka Diana. Dzięki nowym przyjaciołom dziewczynka odkrywa zupełnie nowe umiejętności oraz próbuje odnaleźć odpowiedź na pytanie, kim jest oraz dlaczego znalazła się w tym niebezpiecznym świecie. A tymczasem dookoła rozgrywają się jeszcze bardziej tajemnicze, niezrozumiałe wydarzenia…

"Czasodzieje. Klucz czasu" - Natalia Sherba. Oficjalna strona serii.
„Czasodzieje. Klucz czasu” – Natalia Sherba. Oficjalna strona serii.

Chociaż Czasodzieje powstali z myślą o młodych czytelnikach, z czystym sumieniem poleciłabym ją również drosłym. Zwłaszcza tym, którzy wciąż kochają bajki i wierzą w potęgę przyjaźni. Jak pisze Dmitrij Kalynichev z portalu Kniga.ru:

To wspaniała, piękna opowieść dla całej rodziny. Oryginalny pomysł i porywająca fabuła – nowy, bajkowy świat Eflary, który pozwala zanurzyć się w świecie wróżek, rusałek, smukłorogów, ludzi i chronomagów („czarodziejów-czasodziejów”). To świat, w którym można polatać jak motyl lub przejechać się na jaszczurce, gdzie na każdym kroku otacza nas magia.

Zatem do dzieła! Obróćcie wskazówkę zegara i wstąpcie do magicznego świata Czasodziejów. A potem dajcie znać, jak bardzo Was pochłonął!